معماری

معماری و طراحی داخلی

موزه زمان تلفیقی از هنر و صنعت

موزه زمان تلفیقی از هنر و صنعت

 " تماشاگه زمان " تنها موزه تخصصی زمان سنجی درایران، درخردادماه سال 1387 هجری شمسی به همت موسسه فرهنگی موزه های بنیاد، فعالیت خویش را درزمینه نمایش سیرتکاملی ابزارهای زمان سنجی آغازنمود.

ساختمان موزه با حدود 700 مترمربع زیربنا درمحوطه ای با مساحت حدود 5000 مترمربع احداث شده است که به لحاظ دارا بودن هنرهای گچ بری – کاشی کاری – مقرنس و گره چینی ازبناهای برجسته به شمارمی رود.

بنای موزه، ساختمانی دوطبقه، متعلق به شخصی به نام حاج حسین خدا داد بوده است که ایشان این ملک را درسال 1342 ازفردی به نام مهدی منصورخریداری نمودند. این بنا قدیمی و حدود 80 سال قدمت دارد و پیشینه این باغ که درزعفرانیه واقع شده به دوره محمدشاه و ناصرالدین شاه برمی گردد.

ساختمان ازخشت و گل ساخته شده بود و اسکلتی چوبی داشت ولی به طورکلی مورد مرمت قرارگرفت و به صورت اسکلت آهنی درآمد و تغییراتی نیزدرداخل بنا صورت پذیرفت.

گچبری این بنا تلفیقی ازسبک ایرانی و فرنگی است. نمای بیرونی ساختمان مانند سردرها و حاشیه آنها ترکیبی ازسبک قاجاریه و سبک جدید است.

درقسمت های داخلی بنا نظیرسقف طبقه اول و ستون ها، گچبری برروی آینه انجام شده که جذابیت خاصی دارد.

گچبری ستون های طبقه اول را استاد نعمت، شکل بندی و قاب بندی سقف را آقایان استاد حبیب و حاج عبدال...، سقف سالن اصلی را حاج عبدالکریم نوید تهرانی، دورپنجره ها و    درب ها درقسمت خارجی ساختمان سقف پاگرد طبقه اول را آقای یحیی پور و بخشی از سرسرا را حاج علی شیخی انجام داده اند.

ازدیگرشاخص های هنری این بنا می توان به هنرگره چینی چوبی درها و پنجره ها اشاره کرد که کاردستان هنرمند استادانی همچون حاج محمد کاشی و استاد حسین است. برروی دیوارهای اطراف این بنا آجرکاری ها و مقرنس کاری های زیبایی انجام شده است.

درداخل بنا اتاقی بسیاربا شکوه چشم هربیننده ای را خیره می کند که به اتاق اصفهانی ها معروف می باشد. طرح گچبری این اتاق برگرفته ازاتاق موزیک کاخ عالی قاپوی اصفهان و به سبک دوره صفویه می باشد.

گچبری اتاق اصفهانی ها به مدت 3 سال ( 1356- 1353 هجری شمسی ) طول کشید.     طرح های این اتاق به تشعیر معروفند که طراح آن آقای عیسی بهادری ازشاگردان  کمال الملک بودند.

دراین اتاق تابلویی بسیارزیبا با نام تابلوی آفرینش گچبری شده است گوشه های سقف نیز مقرنس سه پایه ای با روکش طلا کارشده که دراین روکش 99% مس و 1% کلا به کاررفته است.

گچبری این مکان حدود  ده سال به طول انجامید که حاصل زحمات هنرمندان ایرانی است.

این مجموعه تلفیقی از هنر و صنعت است که چشم هربیننده ای را خیره می سازد.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 15:58  توسط مصطفی خدابخشی  |